درباره همایش

اولین همایش دیده‌بانی صنعت و تکنولوژی الکترونیک در زمستان سال جاری با رویکرد تولید ملی و راهکارهای حمایت از آن برگزار می‌گردد. این همایش قصد دارد تا با دعوت از تمامی صاحبنظران، اندیشمندان، سیاستگذاران و فعالین حوزه الکترونیک کشور، به پایش این حوزه پرداخته و با تبیین نقاط قوت و ضعف در سیاست‌ها و راهبردها، به ارائه راهکار در راستای بهبود و ارتقای سطح آن مبادرت ورزد.

به همین سبب، این همایش با دعوت از تمامی بازیگران حوزه شامل نهادهای تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار حاکمیتی، اساتید و صاحبنظران، شرکت‌های توانمند و دانش‌بنیان نگرشی جامع به حوزه الکترونیک کشور ارائه نموده که حاصل نظرات و تجارب تمامی بخش‌های این حوزه می‌باشد. این همایش برای ارتقاء سطح اثربخشی خود و در راستای اجرائی نمودن بسته‌های پیشنهادی، از مسئولین بلندپایه دولتی که نقش بسزایی در آن اجرا می‌کنند دعوت به عمل می‌آورد.

این همایش از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

     نشست عمومی: در این بخش با حضور مسئولین کشوری به آسیب‌شناسی و تبیین شبکه مسائل صنعت و تکنولوژی الکترونیک در قالب زیرحوزه‌های تخصصی پرداخته خواهد شد و همچنین به بررسی وضعیت جهانی و وضعیت کشورهای رقیب در سند چشم‌انداز در حوزه پرداخته می‌شود. سخنرانی مسئولین کشوری و تصمیم‌گیران کلان حوزه نیز از جمله بخش‌های نشست عمومی می‌باشد.

     پنلهای تخصصی: با توجه به گستردگی حوزه‌ی الکترونیک، امکان ارائه‌ی راهکاری واحد برای تمامی زیربخش‌های آن وجود ندارد. بنابراین بایستی هر بخش به صورت جداگانه و مبتنی بر شرایط و اقتضائات خاص آن حوزه بررسی شده و برای آن پیشنهادها و راهکارهای عملیاتی ارائه شود. با توجه به این نگاه، در این همایش به زیر بخش‌های صنعت الکترونیک در قالب پنل‌های تخصصی به صورت جداگانه پرداخته خواهد شد و نتایج نشست‌ها و مطالعات تخصصی پیشین در روز همایش مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد. پنل‌های تخصصی طراحی شده به شکل اولیه عبارتند از: حوزه الکترونیک خودرو، حوزه نرم‌افزاری الکترونیک و طراحی مدار، تجهیزات مخابراتی و تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی و صنایع صوتی و تصویری، تأمین مالی، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری صنعت الکترونیک.

     نمایشگاه شرکت‌های توانمند فناور: این بخش که با هدف نمایش دستاوردهای حوزه الکترونیک کشور طراحی شده است، با حضور شرکت‌ها، پژوهشگاه‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌های برتر کشور برگزار خواهد شد. این نمایشگاه که با بازدید مسئولین کشوری و سایر علاقه‌مندان همراه خواهد بود، سبب آشنایی هرچه بیشتر مسئولین با توانمندی‌ها و نیازمندی‌های صنایع کشور خواهد شد و همچنین منجر به هم‌افزایی میان شرکت‌های حوزه خواهد شد. علاوه بر این، تلاش خواهد شد تا با حضور همزمان تولیدکنندگان و خریداران در این نمایشگاه، فرصت تبدیل آن به فن‌بازار مهیا شده و امکان تجاری‌سازی هر چه بیشتر دستاوردهای حوزه‌ی الکترونیک کشور فراهم گردد. لازم به یادآوری است که برای حضور در نمایشگاه، تنها از شرکت‌ها و سازمان‌های فناور و دانش بنیان دعوت خواهد شد.

همایش مذکور همچنین در اقدامی بدیع، زمانی را جهت ارائه‌های کلان و ارزشمند اختصاص داده که مخاطبان آن مسئولین مربوطه می‌باشند. همچنین، بسته‌های پیشنهادی سیاستگذاری همایش به صورت مکتوب و لوح چند رسانه‌ای در اختیار تمامی مسئولین و تصمیم‌گیران حوزه قرار داده می‌شود.

در حاشیه همایش نیز، نمایشگاهی از محصولات شرکت‌های توانمند حوزه برپا می‌شود که با بازدید مسئولین کشوری همراه خواهد بود.

بدین وسیله از تمامی شرکت‌ها، اساتید و دانشجویان، صاحبنظران و مسئولین جهت شرکت در این همایش دعوت به عمل می‌آید.