جلسه سیاستگذاری تجهیزات مخابراتی برگزار گردید

جلسه سیاستگذاری تجهیزات مخابراتی سه شنبه، مورخ ۱۸ مهرماه در مرکز همکاریهای فناوری و نوآوری ریاست جمهوری برگزار گردید. در این جلسه آقایان مهدی هاشمی، معاون پژوهشکده فناوری ارتباطات مرکز تحقیقات مخابرات؛ احمد مشرق، مرکز تحقیقات و جهاد خودکفائی صدا و سیمای جمهوری اسلامی؛ ناصر یوسف‌پور، شرکت مخابرات سیار؛ مسعود چیت‌ساز، شرکت مخابرات ایران؛ حمید افشار، شرکت مخابرات ایران؛ محمدرضا مهرابی‌بیان؛ عضو سندیکای صنعت مخابرات و رئیس هیئت مدیره شرکت خوارزم ارتباط؛ خانم نسرین آرین‌فر، کارشناس امور بین‌الملل وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات و خانم سعیده طباطبائی، کارشناس وزارت صنعت معدن و تجارت از بخش صنایع فلزی، برق و الکترونیک وزارت حضور داشتند.

آقای مشرقی با بیان رسالت جهاد خودکفائی صدا و سیما تحت عنوان شناسائی توان داخل و بهره‌گیری و تقویت آن، به ابراز تمایل صدا و سیمای جمهوری اسلامی به فعالیت و همکاری با بخش داخلی پرداخت و نبود بودجه و امکانات کافی را مانعی برای این کار برشمرد. ایشان تغییرات بسیار گسترده و عمیق در تجهیزات مخابراتی را نشان از دانش بنیان بودن دانستند و توجه و حمایت ساختارهای دولتی را امری ضروری برای آن برشمردند. ایشان نقش سه مجموعه صدا و سیما، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مخابرات و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را در این بحث بسیار حائز اهمیت دانستند. ایشان همچنین حوزه تجهیزات مخابراتی را مانند مثلثی با سه ضلع مصرف‌کننده، شرکت‌ها و سازمان‌های توانمند تولید کننده و متولیان کلان حوزه و نهاد های حاکمیتی همچون صدا و سیما، مرکز همکاری‌ها و فناوری های ریاست جمهوری و … برشمردند که باید با توجه به این اضلاع به برنامه ریزی و تصمیم گیری در آن مبادرت ورزید.

آقای مهرابی بیان نیز با تأئید اضلاع تعریف شده توسط آقای مشرقی، تبیین نیازهای بنیادی و واقعی کشور در برنامه‌های کلان کشور همچون برنامه‌های پنج ساله توسعه امری ضروری برای شرکتهای توانمند و دانش بنیان دانستند تا بر اساس آن به برنامه ریزی و تعیین اولویت های خود بپردازند. ایشان بدلیل لزوم کار پژوهشی و مطالعاتی برای صنایع دانش بنیان، اعلام نیاز طی مناقصه در یک برهه خاص را روندی غیر منطقی برای این صنایع دانستند. ایشان در ادامه به بر شمردن برخی از موانع پیش روی تجهیزات مخابراتی پرداختند. عدم اجرای کامل قانون حداکثر استفاده از توان داخل، به خصوص توسط اپراتورها، و مشکل نقدینگی شرکت‌های دانش بنیان از جمله این موانع می باشد.

آقای یوسف‌پور در ادامه عدم وجود متولی مشخص در بخش مخابرات را از جمله مسائل این حوزه بیان نمودند. ایشان با اشاره به درآمد بالای صنعت مخابرات کشور، بهره گیری از این درآمد را در بخش تحقیق و توسعه تجهیزات مخابراتی امری ضروری برشمردند و با انتقاد از استفاده از این درآمد در بخش های عمرانی و جاری دولت، خواستار تخصیص این بودجه به وزارت ارتباطات جهت تخصیص به پروژه های کلان شدند. ایشان مدیریت بر اساس درآمد و هزینه را در بخش زیرساخت امری نامعقول برشمردند و آنرا از جمله دلایل عقب ماندگی کشور در نسل های جدید ارتباطات سیار دانستند.

آقای افشار نیز تأمین مالی اولیه شرکت‌های فعال در این بخش را بحث بسار کلیدی برشمردند و به لزوم وجود بانک عامل جهت تأمین اعتبار شرکت‌ها و تولیدکننده‌ها اشاره کردند.

خانم طباطبائی نیز خصوصی‌سازی شرکت مخابرات را مسبب ضرر بسیار بزرگی به عرصه تولید داخل برشمردند. توجه بخش خصوصی به تکنولوژی روز و درآمد و بی توجهی به حمایت از تولید کننده داخلی سبب شده است که شرکت های توانمند داخل شرایط نابسامانی را داشته باشند. ایشان عدم تعامل مناسب با تولیدکننده، عدم ارائه ضمانت خرید و در مقابل دریافت تضمین های بسیار سنگین از آنان را از جمله مواردی برشمردند که سبب کاهش سطح رقابت پذیری بخش داخل با شرکتهای خارجی شده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *