در جلسه سیاستگذاری الکترونیک خودرو مطرح شد: لزوم تدوین سند کلان الکترونیک خودرو

جلسه سیاستگذاری الکترونیک خودرو در تاریخ ۱۶ مهرماه در مرکز همکاریهای فناوری و نوآوری ریاست جمهوری تشکیل گردید. در این جلسه که با حضور نمایندگانی از سوی دو شرکت تأمین قطعه سازه گستر و ساپکو و دو شرکت موفق تولید کننده قطعات الکترونیکی خودرو، شرکت الکترونیک سازان سمنان و شرکت خودرو الکترونیک آذر تشکیل گردید بحث های متنوعی پیرامون موضوع الکترونیک خودرو ارائه گردید.

جناب آقای مهندس سلطانی، مدیر عامل شرکت الکترونیک خودرو آذر، در این جلسه وجود متخصصین نخبه دانشگاهی را پتانسیل بسیار بالایی دانست که توانایی بومی سازی بخش اعظمی از قطعات الکترونیکی خودرو را دارند. ایشان وجود یک دید کلان نسبت به الکترونیک خودرو و نگرش حمایت از توانمندی داخلی دو گزاره ای دانستند که وجود آن برای خودروساز ضروری است. ایشان عدم وجود چنین نگرشی را علت خروج مبالغ هنگفت سرمایه ارزی کشور دانستند. ایشان همچنین، لزوم تشکیل کمیته ای جهت پیگیری مصوبات همایش را امری ضروری برشمردند.

جناب آقای فامیلی، رئیس بخش ساخت قطعات برقی سازه گستر، نیز در این جلسه با بیان اینکه تدوین سند کلان الکترونیک خودرو  نیازمند یک عظم عمومی و دید کلان به موضوع است که از توان یک یا چند شرکت خودرو ساز و یا قطعه ساز خارج است افزودند: متأسفانه در کشور در ارتباط با موضوع الکترونیک خودرو متولی مشخصی وجود ندارد و این یک تهدید برای صنعت خودروسازی کشور به شمار می آید. ایشان همچنین شرکتهای توانمند در حوزه الکترونیک خودرو را بسیار معدود و انگشت شمار دانستند که توان تأمین نیازهای خودروساز را ندارند. ایسان در ادامه سیستم های ECU، BCM، سیستم عیب یاب خودرو، سیستم های اطلاع رسانی و امنیت و راحتی رانندگی را از جمله سیستم هایی دانستند که باید در کشور برای آنها سرمایه گذاری شود.

جناب آقای عصار حسینی، ریاست شرکت الکترونیک سازان سمنان، نیز در این نشست راهکار برون رفت از این وضعیت را در درجه اول ترسیم یک نقشه راه جامع برای خودروساز دانستند. یشان در ادامه افزودند: خودرو ساز باید اجبار شود که تنها برای یکبار و با تعداد محدود از یک محصول با برند خارجی استفاده کند، تا به فکر کسب دانش فنی لازم و تولید در داخل کشور بیفتد.

آقای مهندس تقی پور، مدیر قسمت برق ساپکو، نیز سیستم های شبکه ای خودرو، سیستم مالتی پلکس و سیستم مدیریت موتور را از جمله مواردی برشمرد که باید برای تولید آن در کشور سرمایه گذاری و برنامه ریزی نمود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *