اولین همايش ديده باني صنعت و تکنولوژي الکترونيک برگزار گردید

همايش ديده باني صنعت و تکنولوژي الکترونيک روز گذشته چهارشنبه دوم اسفند در سالن راهبران پتروشيمي با حضور معاونت برنامه ريزي وزارت صنعت، معدن و تجارت (مهندس شجاعي)، دکتر شاه ميرزائي (عضو حقيقي شوراي عالي مجازي کشور و معاونت مرکز ملي فضاي مجازي کشور)، دکتر غفوري فرد (مدیر توسعه صادرات فناوري مرکز همکاريهاي فناوري و نوآوري رياست جمهوري)، مهندس جلالي (قائم مقام ستاد حمل و نقل و سوخت) برگزار شد.

اين همايش اولين همايش با رويکرد تخصصي در حوزه سياستگذاري و برنامه ريزي صنعت الکترونيک در کشور بوده و با حضور فعالين حوزه تجهيزات پزشکي الکتريکي و الکترونيکي و صنايع خودرو و تجهيزات مخابراتي و فناوری اطلاعات کشور برگزار گرديد.

مهندس شجاعی با اشاره به سهم متوسط ۵۵ درصدی صنایع پیشرفته جهان از ارزش افزوده کل صنایع، سهم این صنایع را در ایران کمتر از ۲% بیان داشتند.  ایشان با ارائه آمارهایی از سهم صادرات محصولات در جهان، سهم ۱۰ گروه اول صادراتی که صنایع الکترونیکی و تجهیزات پزشکی نیز در این دسته جای دارند را در حدود ۶۶% از کل صادرات محصولات دنیا بیان نمودند. ایشان با اشاره به جمعیت کشور که در حدود ۱% از جمعیت جهان است و مقایسه آن با سهم تنها ۰۲/۰ % کشور از سهم صادرات کل دنیا، این امر را نشان از فعال نشدن حجم بالایی از پتانسیل کشور دانستند.

ایشان به استناد پیش نویس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر دستیابی کشور به ۲% از سهم بازارهای جهانی حوزه الکترونیک، از تلاش مجدانه این وزارتخانه برای فعالسازی پتانسیلهای نهفته کشور خبر دارند. مهندس شجاعی در ادامه با بیان اینکه صنعت الکترونیک به عنوان ابزار اصلی گسترش فناوری اطلاعات در کشور است با مقایسه پارامترهایی همچون عرضه محصولات نهايي با ارزش افزوده بالا، عدم نياز به زيرساختهاي پر هزينه، امکان گسترش و توسعه در زنجيره هاي توليد، ميزان سرمايه گذاري به اشتغال، تنوع بازار مصرف، وابستگي صنايع ديگر به اين صنعت، تطابق محيط زيستي، اثرات استراتژيک، امکان تسلط و قدرت آفريني در بازارهاي دنيا، امکان شکست انحصار از ساير کشورها را از جمله مزاياي صنعت الکترونيک کشور برشمردند.

دکتر شاه ميرازئي، معاونت مرکز ملي فضاي مجازي، صنعت الکترونيک را از مهمترين صنايع جهان ارزيابي کرده و ورود کشور را به آن ناگزير دانست. ايشان علت برخي از ناکامي هاي گذشته کشور در حوزه صنعت الکترونيک را ورود به زيربخشهاي نامناسب آن در کشور ارزيابي کرد. ايشان همچنين بيان داشتند که گسترش بخش خدمات مخابراتي مي تواند زمينه ساز گسترش بخش تجهيزات در کشور نيز باشد و با ذکر نمونه هايی، از تلاش شوراي عالي فضای مجازي کشور در راستاي گسترده شدن بازار خدمات مخابراتي براي شرکتهاي خصوصي خبر دادند.

دکتر نائبی، استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و مسئول یکی از بزرگترین شرکتهای دانش بنیان الکترونیک کشور، با اشاره به برخی از سیاستهای کشور چین در حمایت از صنایع الکترونیکی، خواستار حمایت دولت در ایجاد چند برند خاص در حوزه الکترونیک کشور شدند.

قائم مقام ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور نيز با بيان اينکه اين ستاد با تصويب سند خودروهاي الکتريکي تلاش نموده است تا سهم فناوري هاي بالا را در خودروهاي کشور افزايش دهد، الکترونيک را سبب افزايش ايمني، راحتي خودرو و کاهش آلودگي محيط زيست دانستند.

مهندس غفوري فرد نيز از منظري راهبردي صنعت الکترونيک را مورد بررسي قرار داده و به بررسي سياستهاي گذشته کشور در اين حوزه پرداختند. ايشان حجم ۲۰ درصدي نيروي انساني کشور در اين حوزه را يک مزيت بزرگ براي کشور ارزيابي کردند. همچنين همچنين الکترونيک را از جمله اولويتهاي الف نقشه جامع علمي کشور دانستند و به الزامات اسناد بالدستي در جهت توسعه اين صنعت تاکيد کردند.

همچنين مهندس صادقي قائم مقام انديشگاه تحليلگران علم و تکنولوژي و مرکز پژوهش هاي صنعت الکترونيک کشور با بررسي وضعيت صنعت الکترونيک در ايران و جهان و مقايسه سایر صنايع با صنايع الکترونيک، صنعت الکترونيک را از لحاظ حجم تجارت جهاني، رشد سهم ارزش افزوده از کل صنعت، مصرف انرژي، ميزان سرمايه گذاري به اشتغال نسبت به سایر صنایع در جایگاه بالایی ارزيابي نمودند. ايشان همچنين اين صنعت را در مقايسه با ساير صنايع هاي تک همچون نانو، بيوتکنولوژي داراي ابعادي گسترده تر و با حجم ارزش افزوده بيشتري دانستند.

در پنلهاي تخصصي اين همايش نيز مهندس معصومي (رئيس مرکز پژوهش، توسعه فناوري و صنايع نوين)، دکتر حاج قاسم (دبير ستاد فناوري ميکروالکترونيک)، مهندس عزيزمحمدي (سرپرست طرحهاي صنايع نوين)، مهندس رئيسي (مسئول طرح مطالعات اساسي و تحقيقات کاربردي وزارت صنعت، معدن و تجارت)، دکتر فقيهي (مسئول دفتر ارتباطلات و فناوريهاي نوين مرکز پژوهشهاي مجلس)، کارشناسان اداره کل صنايع فلزي، برق و الکترونيک وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت داشتند.

همچنين در اين همايش سنديکاها، اتحاديها، انجمنهاي مربوطه نيز حضوري فعالي داشته و روسای سنديکاهي توليد کنندگان تجهيزات مخابراتي، سنديکاي شرکتهاي شناسايي و مکان يابي راديويي، اتحاديه صادرکنندگان تجهيزات پزشکي به بيان نقطه نظرات تخصصي خود در پنلهاي تخصصي پرداختند.

در حاشيه همايش نيز نمايشگاهي از شرکتهاي دانش بنيان حوزه الکترونيک در کشور برگزار گرديد و اين شرکتها محصولات خود را در معرض ديد بازديدکنندگان قرار دادند. اين نمايشگاه اولين نمايشگاه تخصصي شرکتهاي دانش بنيان هاي تک الکترونیک در کشور مي باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *