مهندس شجاعی: سهم صادرات تجهيزات الکترونيکي بايد به ۲۰ ميليارد دلار افزايش يابد

به نقل از واحد مرکزی خبر، مهندس شجاعی، معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اولین همایش دیده بانی صنعت و تکنولوژی الکترونیک گفت: سهم صادرات تجهیزات الکترونیکی باید به حدود ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.
به گزارش خبرنگار ما ؛ علیرضا شجاعی در نخستین همایش دیده بانی صنعت و تکنولوژی الکترونیک تولید داخل و راهکارهای حمایت از آن با اشاره به اینکه ایجاد و توسعه صنایع الکترونیکی سبب دستیابی به آینده مطمئن تر و تولید با ارزش افزوده بالاتری شود ، افزود: صادرات خدمات به جای خام فروشی مواد اولیه ، نیاز نداشتن به زیرساخت های پرهزینه ، ایجاد اشتغال با صرف سرمایه گذاری کمتر، تنوع بازار مصرف ، وابستگی بسیاری از صنایع به محصولات الکترونیکی و الکترونیکی و تطبیق با اصول زیست محیطی از مهم ترین مزایای صنایع الکترونیکی است.

shojaee 3
وی گفت: ورود صنایع الکترونیکی و بهره گیری از این فناوری های پیشرفته سبب نوآوری در بنگاه های تولیدی و تولید با کیفیت در صنایع خواهد شد.
معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: امروزه صنایع الکترونیکی و الکتریکی در بسیاری از صنایع و بنگاههای تولیدی مانند خدمات مهندسی، انرژی، حمل و نقل، تجهیزات و محتوای آموزشی و سرگرمی، گردشگری و حتی خدمات بیمه ای ورود کرده و همین گستردگی سبب شده است در سند راهبردی صنعت توجه ویژه ای به صنایع الکترونیکی شود.
شجاعی رشد تولید سالانه کالاها با فناوری پیشرفته را بیش از ۱۶ درصد اعلام کرد و گفت: نرخ رشد واردات کالاها با فناوری بالا ۱۲ درصد بوده که نشان دهنده توسعه صنایع الکترونیکی با فناوری بالا در کشور است.
وی افزود: در افق ۱۴۰۴ و سند راهبردی صنعت سهم جمهوری اسلامی از صادرات جهانی الکترونیک باید به ۲ درصد برسد.
معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون الزامات ورود صنایع پیشرفته الکتریکی و الکترونیکی به بنگاههای تولیدی کشور فراهم شده و ۱۰ درصد اعتبارات صندوق توسعه به ایجاد شرکت های صنعت الکترونیک اختصاص یافته است.
شجاعی همچنین از ایجاد سامانه های تجارت الکترونیک در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و افزود: در این سامانه همه خریدهای سرمایه گذاران و صنعتگران ارزیابی می شود و در صورتی که تجهیزات مورد نیاز آنان در داخل تولید نشود ،
اجازه واردات داده می شود.
وی تاکید کرد: صنایع الکترونیک باید در حوزه تولید، بازاریابی ، تولید محصول و حتی مدیریت منابع انسانی وارد شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *