پنل تخصصی «برنامه ­ریزی، سیاست­گذاری و تأمین مالی صنعت الکترونیک» با حضور مدیران دولتی، نخبگان دانشگاهی و فعالین صنعتی کشور برگزار شد

در روز چهارشنبه دوم اسفندماه و در حاشیه همایش «دیده بانی صنعت و تکنولوژی الکترونیک» نشست تخصصی «برنامه­ ریزی، سیاست­گذاری و تأمین مالی صنعت الکترونیک» با حضور مدیران دولتی، نخبگان دانشگاهی و فعالین صنعتی کشور برگزار شد.

از جمله شرکت کنندگان در این نشست تخصصی عبارتند از:

–         مهندس محمود لیائی؛ مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

–         مهندس معصومی؛ رییس مرکز پژوهش، توسعه فناوری و صنایع نوین وزارت صنعت، معدن و تجارت

–         مهندس رئیسی؛ مدیر طرح مطالعات کاربردی و تحقیقات اساسی وزارت صنعت، معدن و تجارت

–         دکتر سیر سروش قاضی نوری؛ مدیرگروه فناوری ها نو مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی

–         مهندس محمدمهدی کلانترهرمزی؛ مدیر کمیته الکترونیک و ارتباطات مرکز همکاری­های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری

–         مهندس کوروس حمزه؛ رئیس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف و عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه تکنولوژی

–         مهندس سید حسن موسوی و مهندس مهدی سیلیمانی؛ از مدیران شرکت کالای نفت تهران

–         مهندس حسینی؛ کارشناس معاونت برنامه­ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضو تیم اصلی تدوین برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت

–         دکتر حاج قاسم؛ دبیر ستادمیکروالکترونیک کشور

–         دکتر منصور محتشمی؛ استاد دانشگاه صنعتی مالک اشتر

در ابتدای این نشست کارشناس مرکز پژوهش­های صنعت الکترونیک کشور مطالبی پیرامون جایگاه صنایع الکترونیکی و مخابراتی کشور ارائه نموده و به بررسی بازیگران و اثرگذاران اصلی این حوزه پرداخت. سپس توضیحاتی پیرامون برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت در حوزه تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی و نحوه نگارش این برنامه توسط این مرکز ارائه شد.

مهندس حسینی کارشناس ارشد معاونت برنامه­ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به تشریح تاریخچه، روش تدوین و چارچوب نگارش برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت پرداختند. برنامه راهبردی بخش صنعت، معدن و تجارت به عنوان بخشی که چهل درصد اقتصاد کشور را دربر دارد، در حال تدوین بوده و برای نگارش آن بخش صنعت، معدن و تجارت با دو رویکرد عمومی و زنجیره­ای به بیش از ۸۰ بخش تقسیم شده و برای هر بخش یک برنامه طراحی شده است. بخش تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی به عنوان یکی از مهمترین زنجیره­ها در این برنامه خود به ۹ زیربرنامه تقسیم شده و به عنوان اولویت اول صادراتی کشور در سال ۱۴۰۴ درنظر گرفته شده است.

پس از پرسش و پاسخ­های متوالی پیرامون این برنامه مهندس معصومی رئیس مرکز پژوهش، توسعه فناوری و صنایع نوین وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارائه­ی نظام جامع فناوری این وزارت­خانه و اهداف و سیاست­های کلان کشور در حوزه حمایت از فناوری­های پیشرفته پرداختند. همچنین ایشان تشریح کاملی از سامانه­ها و زیرساخت­های نرم ایجاد شده در این وزارت­خانه به منظور حمایت هرچه بیشتر از صنایع پیشرفته و خصوصاً صنعت الکترونیک کشور را ارائه نمودند.

سپس دکتر قاضی نوری مدیر گروه فناوری­های نو مرکز پژوهش­های مجلس ارائه­ای پیرامون شرکت­های دانش­بنیان ایراد نموده و به تشریح جایگاه این شرکت­ها در زنجیره دانش تا ثروت و قوانین تصویب شده مرتبط با فعالیت شرکت های دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی پرداختند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *